Kontakta Homsan Ataljé 1
Om du vill veta mer om oss är du välkommen att ta kontakt med Peter Sahlin på telefonnummer 08-588 017 15 eller Ann-Sofie Lönsted på telefonnummer 08-680 77 79.
Adress:
Elin Wägners gata 1A
129 51 Hägersten
Ateljé 1 är Homsans verksamhet där du får arbeta med dina händer. Vi arbetar med odling, både inomhus och utomhus i vår utomhusodling.
Här får du utföra fixaruppdrag och enklare vaktmästeriuppgifter till Homsans andra verksamheter. Du får tillverka saker som verksamheten behöver samt laga och göra om föremål. Det kan exempelvis vara att du syr om ett gammalt tyg till en ny väska eller att du slipar och målar om en byrå så att den blir som ny.
Ateljé 1 står på Fruängens marknad fyra gånger om året och säljer föremålen som har skapats på verksamheten utifrån den årstid som råder.
Homsan deltar också i sportevenemang och andra sociala aktiviteter för att öka delaktighet och inflytande i samhällslivet. Vi anordnar även firanden och andra speciella dagar inom företaget så som Homsans Superdag och Homsan Olympiaden.
I samtliga verksamheter inom Homsan har vi utbildad personal med omfattande erfarenhet av målgruppen. Personalen har ändamålsenlig utbildning för inriktningen, till exempel hantverks-, drama- och musikpedagoger, kulturvetare, djurvårdare, socionomer och arbetsterapeuter.
Homsan Ateljé 1 vänder sig till personer med intellektuell funktionsnedsättning och/eller autismspektrumtillstånd.
Du kan ta med egen matlåda eller köpa lunch hos oss för självkostnadspris. Homsan bjuder på kaffe eller te.
Ateljé 1 ligger fem minuters promenad från Fruängens centrum där både tunnelbanas gröna linje och bussförbindelser finns.
Om du vill veta mer om oss är du välkommen att ta kontakt med Peter Sahlin på telefonnummer 08-588 017 15 eller Ann-Sofie Lönsted på telefonnummer 08-680 77 79.
Adress:
Elin Wägners gata 1A
129 51 Hägersten
Uppdaterad 8 oktober 2024
Antingen stödjer din webbläsare inte javascript, eller är javascript inaktiverat. Denna webbplats fungerar bäst om du aktiverar javascript.